هوش بالای سگ

سگ پاکوتاه همان 5 حواس را دارند که مردم دارند، اما در درجات بسیار متفاوت. برخی از حواس کمتر از افراد توسعه یافته اند و برخی دیگر به طور فوق العاده حساس تر هستند سگ ها می توانند حرکت و نور را خیلی بهتر از مردم ببینند. در شبکیه چشم، سگ ها نوع خاصی از سلول ها به نام میله دارند که در جمع آوری نور کم خوب است، بنابراین دید در شب بهتری دارند. یک لایه بازتابنده در چشم سگ، به نام  نور ورودی را بزرگ‌نمایی می‌کند.

این لایه بازتابنده زمانی که نور (به عنوان مثال، چراغ‌های اتومبیل‌های در حال عبور) در شب به چشم سگ‌ها می‌تابد، درخشش آبی یا سبز مشخصی به چشمان سگ می‌دهد. با این حال، سگ‌ها به اندازه افراد قدرت بینایی ندارند، به این معنی که نمی‌توانند جزئیات دقیق را نیز تشخیص دهند. آنها همچنین نمی توانند رنگ ها را متمایز کنند زیرا سلول های کمتری در شبکیه به نام مخروط دارند که مسئول بینایی رنگ هستند. با این حال، برخلاف تصور رایج، سگ ها کاملاً کور رنگ نیستند.

یکی از ویژگی های منحصر به فرد قیمت سگ جیبی  غشای نشاط آور است که به آن پلک سوم نیز می گویند. این پلک اضافی به رنگ صورتی مایل به سفید است و در زیر پلک های دیگر در گوشه داخلی (نزدیک بینی) چشم یافت می شود. پلک سوم در صورت نیاز برای محافظت از کره چشم در برابر خراش (به عنوان مثال، هنگام حرکت از طریق برس) یا در پاسخ به التهاب، به سمت بالا کشیده می شود.

مجرای گوش سگ بسیار عمیق تر از افراد است و قیف بهتری برای انتقال صدا به طبل گوش ایجاد می کند. یک سگ متوسط ​​می تواند حدود 4 برابر بهتر از یک فرد معمولی بشنود، از جمله صداهایی با فرکانس های بالاتر از آنچه که توسط گوش انسان قابل تشخیص است.

سرویس آرکوپال ،سگ‌ها همچنین در تشخیص جهت صدا بهتر عمل می‌کنند، که یک سازگاری مفید برای شکار است. متأسفانه، این کانال گوش عمیق تر سگ ها را مستعد مشکلات گوش می کند. چربی، موم و رطوبت می توانند در گوش جمع شوند و منجر به التهاب و عفونت شوند. فلاپی گوش یا موهای داخل گوش تهویه را بیشتر محدود می کند و اوضاع را بدتر می کند. به همین دلیل است که بسیاری از سگ ها به تمیز کردن پیشگیرانه مکرر گوش نیاز دارند.

سگ ها حس بویایی فوق العاده حاد دارند. حدود یک میلیون برابر حساس تر از مردم است. آنها می توانند بوها را در سطوح بسیار پایین تشخیص دهند و می توانند بوهایی را که به طور ماهرانه متفاوت هستند تشخیص دهند. به همین دلیل است که سگ‌ها می‌توانند مواد مخدر و مواد منفجره را در فرودگاه‌ها استشمام کنند، قربانیان انسانی را در مکان‌های فاجعه (از جمله قربانیان در اعماق آب) جستجو کنند و مسیر بوی مجرمان را دنبال کنند.

 ارکوپال جدید،مولکول های بو در رطوبتی که داخل بینی سگ را می پوشاند حل می شوند. سپس سیگنال‌ها از غشای بویایی بینی به مرکز بویایی مغز فرستاده می‌شود که در سگ‌ها 40 برابر بزرگ‌تر از افراد است.

سگ ها همچنین دارای اندامی در سقف دهان هستند که به آنها اجازه می دهد تا بوی خاصی را بچشند. مانند افراد، طعم و بو در سگ ها ارتباط تنگاتنگی با هم دارند. با این حال، سگ ها اطلاعات بسیار بیشتری در مورد غذا از بو به دست می آورند تا از طعم. سگ ها فقط یک ششم تعداد جوانه های چشایی افراد دارند و حس چشایی متمایز آنها در واقع بسیار ضعیف است.

  • منابع:
    1. Description and Physical Characteristics of Dogs
  • تبلیغات: 
  1. میانگین نمرات مردانگی عطرهای مردانه چقدر است
  2. فواید بی نظیر لیمو برای تقویت سلامتی
  3. ترفند های تضمینی برای رسیدن به موفقیت
  4. پروژه ساخت شهر در زیر اقیانوس

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.