سیر در بازار تهران با 80 درصد تخفیف به فروش می رسد

سیر گیاهی چند ساله از تیره پیاز از 5 هزار سال پیش در آسیای مرکزی و جنوب شرقی شروع به کشت کرد. مردم محلی از این سبزی به عنوان دارو استفاده می کردند اما به دلیل بوی تند آن را نمی خوردند.

در دوران باستان، این گیاه توسط رومی ها، یونانی ها، مصری ها، اعراب و یهودیان کشت می شد. این محصول در اساطیر و باورهای مختلف این مردمان ذکر شده است.

نام سیر در بازار تهران و همچنین در روسیه از فعل “خراش” و “پاره کردن” گرفته شده و به معنای “پیاز شکافته” است. در چین، سیر را به دلیل ظاهرش “دندان اژدها” و همچنین به دلیل بوی تندش “گل رز بدبو” می نامیدند.

مزیت اصلی این محصول فیتونسیدهای موجود در آن است. اینها مواد فراری هستند که از رشد باکتری ها، ویروس ها و قارچ ها جلوگیری می کنند و رشد میکروارگانیسم های محافظ را تحریک می کنند. این خاصیت سیر به مبارزه با انگل های روده نیز کمک می کند.

– سیر یک عامل ضد باکتری و ضد ویروسی عالی است که سیستم ایمنی را تحریک می کند. نیکیتا خرلوف، پزشک خانواده و متخصص گوارش، به ریانووستی گفت: این یک آنتی بیوتیک قوی است، بنابراین اغلب برای خنثی کردن، ضد عفونی کردن محصولات حیوانی استفاده می شود.

سیر

علاوه بر این، این گیاه دارای خواص آنتی اکسیدانی است – رادیکال های آزاد را که سلول های بدن را “اکسید” می کنند، حذف می کند و روند پیری را تسریع می کند. همچنین، در حد اعتدال، سیر محافظی در برابر بیماری های کبدی است: بازسازی سلول های آن را تحریک می کند، به دفع سموم کمک می کند.

علاوه بر این، سیر حاوی ویتامین C، ویتامین B، پتاسیم، کلسیم، فسفر، منیزیم، سدیم، سلنیوم، منگنز، ید است. با وجود تمام فوایدی که سیر به همراه دارد، استفاده از آن موارد منع مصرف دارد. مثلاً نباید زیاد مصرف شود و از مصرف آن با معده خالی و شب نیز خودداری شود.

سیر خام می تواند مضر باشد. غشای مخاطی دستگاه گوارش را به شدت تحریک می کند: هم معده و هم به ویژه روده ها. این فوق تخصص گوارش خاطرنشان کرد: در افراد مبتلا به گاسترودئودنیت، سندرم روده تحریک پذیر، فرآورده می تواند پاسخ جدی تا نارسایی مدفوع ایجاد کند.

سیر در مقادیر زیاد برای زنان باردار مضر است، زیرا می تواند باعث زایمان زودرس شود. در هنگام شیردهی، بهتر است از مصرف این محصول خودداری کنید، زیرا مواد موجود در آن می تواند طعم شیر را تغییر دهد و ممکن است کودک از شیر دادن خودداری کند.
چگونه در پزشکی استفاده می شود.

از زمان های قدیم، مردم از سیر به عنوان وسیله ای برای کاهش فشار خون استفاده می کردند. کلسترول “بد” را از بین می برد، که باعث تشکیل پلاک های آترواسکلروتیک می شود، تنش را در دیواره رگ های خونی کاهش می دهد و جریان خون فعال را تقویت می کند.

سلنیوم موجود در سیر به محافظت از بدن در برابر سرطان کمک می کند و همچنین به حفظ سلامت غده تیروئید کمک می کند. ویتامین B6 بر عملکرد سیستم عصبی مرکزی تأثیر می گذارد – به تولید سروتونین کمک می کند که معمولاً به آن “هورمون شادی” می گویند.

سیر به مبارزه با سرماخوردگی نیز کمک می کند. به طور کلی پذیرفته شده است که افرادی که از این محصول استفاده می کنند بسیار کمتر از کسانی که اصلا آن را نمی خورند سرما می خورند.

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.